Květiny

Co se skrývá za jejich dokonalou krásou?

Květiny vyjadřují lásku, vděčnost, obdiv. Způsobují radost, zkrášlují prostředí, dělají okamžik slavnostnějším. Jejich role v lidském životě se po mnoho let nijak výrazně nezměnila, květiny vždy představovaly krásu a radost. Co se však změnilo výrazně, je způsob, jak se květiny v našich životech ocitají v dnešní době - kde rostou, kdo je vypěstoval, jak se k nám dostaly. Většina lidí tyto informace neví, vlastně mnohdy je neví ani paní květinářka. Občas bezostyšně tvrdí, i za 20 °C mrazů v Evropě, že původ květů je z Holandska. Mají pravdu, ale jen částečně: květiny se do České republiky dostaly z Holandska, kde je světová burza květin, avšak většina z nich v Holandsku nevykvetla.

Dlouhá cesta

Než se kytice dostane k zákazníkovi urazí dlouhou cestu. Například kytice o 10 květech vypěstovaná v Keni, letí na burzu do Holandska, kde je ve virtuálním prodeji denně vydraženo 19 000 000 řezaných květin, a odtamtud se teprve dostává dál - do České republiky, do Californie či do Honkongu. Takováto kytka spolkne kromě vody na vypěstování a na dožití ve váze také 0,5 l ropy (na svou přepravu).

Květy - radost nebo dřina?

Jak to, že vyjdou tyto "zcestovalé" kytky levněji než květiny vypěstované přímo u nás? Tento ekonomický zázrak běžného člověka příliš nezajímá, netrápí ho to, protože je pro něj výhodný. Jenže výhodný není pro všechny lidi, a to zejména pro ty, díky kterým květiny vůbec vykvetly. V dokumentu "Kvetoucí byznys" (v angl. originále Blooming business) hned v úvodu zaznívá, co znamená růže pro dělnici z africké plantáže. Radost a štěstí to není. Práce je fyzicky namáhavá a neobejde se ani bez intenzivního používání pesticidů a hnojiv, což se neblaze podepisuje na zdraví pracovníků, jelikož nemají dostatečné ochranné pomůcky a používání chemikálií má jiné normy než v Evropě či USA .

Květiny doma

možnosti, jak se nevzdat tohoto potěšení

  1. Nakupujte květiny u našich lokálních výrobců, v ČR jich přibývá stále víc a víc (viz mapa níže). Vazby květin jsou originální a ceny srovnatelné.
  2. Narozeniny či svátky jako je Valentýn a MDŽ slavte trošku jinak. Místo kytičky můžete darovat dobrotu, lahvinku moravského vína nebo kytičku ve formě poukázky - ano naše lokální květinové farmy je nabízí.
  3. Pozor na květiny v květináčcích - narcisy a hyacinty v půlce ledna k nám také putují z teplých krajů.
  4. Nestyďte se darovat luční nebo zahradní květinu. Je to originální a navíc domácí květiny voní lépe než ty z dovozu.
  5. Pěstujte květiny doma. Každý nemá dost prostoru a času, ale některé trvalky jsou velmi nenáročné. Navíc květiny "babiččiny zahrádky" jsou dneska opět IN!
  6. Poproste sousedku o květinu nebo ji s ní vyměňte za něco dobrého. Váš zájem ji určitě potěší.

Květiny ve farnosti

Ekologická konverze kostelního prostoru

Po vzoru encykliky Laudato Si, ale vůbec i v duchu křesťanského soucitu z chudými, bychom neměli zkrášlovat bohoslužebný prostor na úkor chudých a vykořisťovaných, kterých je v květinovém průmyslu velmi mnoho. Stále stoupající poptávkou po neetickém produktu nedáváme dobrý signál k tomu, že je něco v nepořádku, a že bychom si přáli, aby to bylo jinak. Zkusme vnést prvky ekologické konverze v květinovém krášlení do naší farnosti.

  1. Oslovme lokální květinovou farmu, při stálém odběru můžeme domluvit i výhodnější ceny. Mapa farem.
  2. Redukujme množství. Musí být kytice na každém oltáříku? Nestačila by třeba jedna kytice na obětním stole? 
  3. Zkusme oslovit farníky, třeba někteří rádi věnují svoje výpěstky, možná i vícekrát než jednou za sezónu.
  4. V některých farnostech nechávají pozůstalí značnou část květin z pohřbů, nebojme se tyto květiny využí

5.   Zkusme alternativu. Je nutné mít na oltáři řezané květiny z Ugandy i v zimě? Co třeba využít větvičky jehličnanů v kombinaci s přírodními dekoracemi. Vypadá to velmi krásně a přirozeně (viz výzdoba kostela v Janovicích).

Zimní výzdoba v kostele v Janovicích (Diecéze Ostravsko-opavská )